Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Profilaktyka zdrowotna – na czym polega?

17 lutego 2023 profilaktyka zdrowotna


Profilaktyka zdrowia polega na podejmowaniu świadomych działań mających na celu zapobieganie zachorowaniom na choroby lub wykrywaniu chorób we wczesnym ich stadium. Profilaktyka zdrowotna to także uświadamianie społeczeństwa, jak ważny jest prawidłowy styl życia w walce z pojawianiem się chorób cywilizacyjnych.

Czym jest profilaktyka zdrowotna?

Profilaktyka zdrowia to pojęcie złożone, które obejmuje różne działania profilaktyczne. W skład tych działań wchodzi utrwalanie prawidłowych wzorców odnośnie zdrowego stylu życia oraz wprowadzanie właściwego dla danej jednostki chorobowej leczenia.
Profilaktykę można podzielić na dwie grupy:
• działania podejmowane przed zachorowaniem,
• działania podejmowane po wykryciu zachorowania.
Bardzo ważne jest to, by uświadamiać społeczeństwo, jak ważny jest wpływ życia na możliwy rozwój chorób cywilizacyjnych. Oprócz tego warto rozmawiać o zagrożeniach, informować i prezentować sposoby zapobiegania chorobom.

Na czym dokładnie polega profilaktyka zdrowotna?

Profilaktyka zdrowotna to działania skierowane do ogółu społeczeństwa, jeśli odnoszą się do sytuacji przed zachorowaniem oraz działania skierowane do określonej grupy osób, jeśli dotyczą sytuacji już po zachorowaniu na określoną jednostkę chorobową.
Przykładem konkretnych działań profilaktycznych są:
• kampanie edukacyjne,
• testy przesiewowe,
• szczepienia ochronne,
• kontrole lekarskie,
• badania profilaktyczne,
• rehabilitacje,
• leczenie chorób oraz leczenie różnych powikłań po chorobach.

Jaki jest związek prawidłowego stylu życia z profilaktyką zdrowia?

Styl życia ma bardzo duży związek z profilaktyką zdrowotną. Dobre nawyki i prowadzony styl życia wpływają bowiem na funkcjonowanie organizmu. Jeśli to funkcjonowanie jest zaburzone poprzez złe nawyki, organizm narażony jest na szereg chorób. Można ich uniknąć stosując się do wytycznych dotyczących zdrowego stylu życia. Jedną z podstawowych zasad jest ograniczenie lub wyeliminowanie używek, czyli alkoholu, kawy, papierosów. Używki mają niszczące działanie na organizm ludzki.
Oprócz tego warto stosować zbilansowaną dietę, gdyż dzięki dobremu jedzeniu organizm będzie posiadał wszelkie, niezbędne do funkcjonowania składniki mineralne i odżywcze.

Profilaktyka zdrowotna jest bardzo ważnym elementem, by cieszyć się długo dobrym zdrowiem. Bardzo ważne jest dbanie o zdrowy styl życia, regularne kontrole lekarskie oraz badania profilaktyczne. Takie działania mogą pozwolić na wyeliminowanie wielu chorób cywilizacyjnych.

Redakcja biesydwa.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Znaczenie zdrowego śniadania – dlaczego nie warto pomijać tego posiłku
Korzyści z oszczędzenia cukru – jak wpływa na zdrowie
Znaczenie snu w trybie życia – jak ustanowić zdrowe nawyki

Jesteś zainteresowany reklamą?

Znaczenie snu w trybie życia – jak ustanowić zdrowe nawyki