Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Dofinansowanie do rodzin – na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny?

7 maja 2023 dofinansowanie do rodzin


Rodziny z dziećmi nie mają lekko. Wychowanie kosztuje i nierzadko nie starcza pieniędzy na wydatki, które są niezbędne. Dość sporą pomoc można uzyskać od państwa, które przygotowało kilka programów pomocy rodzinie. Jakie dofinansowanie do rodzin może trafić?

Becikowe jako pomoc rodzinie z tytułu narodzin dziecka

Większość osób z pewnością słyszała o becikowym, które jest wypłacane przez państwo z powodu, że urodziło się w rodzinie dziecko. Jest to kwota 1000 złotych. Jednak nie każdy może otrzymać takie wsparcie. Wypłata świadczenia zależna jest od dochodu na jednego członka rodziny. Wniosek składa się w ciągu roku od dnia narodzin maluszka. Można go złożyć w formie elektronicznej, co jest najszybszą formą, ale można również udać się do urzędu gminy, miasta lub pomocy społecznej i tam złożyć wniosek osobiście. Niezbędne jest przedłożenie aktu urodzenia dziecka i oświadczenia o dochodach.

Pomoc rodzinie i matce, która nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego

Nowe wsparcie dla rodzin jest przewidziane dla matek, które pracują na umowie cywilno-prawnej, są bezrobotne lub się uczą. Takie mamy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, a więc są całkowicie pozbawione dochodów. Wówczas mogą ubiegać się o tak zwane kosiniakowe, które wynosi 1000 złotych miesięcznie. Świadczenie można otrzymywać przez rok. Jeśli ciąża była mnoga, to świadczenie zostaje wypłacane przez dłuższy czas. Wniosek o wypłatę wsparcia można złożyć elektronicznie lub osobiście w urzędzie miasta, lub gminy, ale w terminie 3 miesięcy od narodzin.

Nowe wsparcie dla rodzin – rodzinny kapitał opiekuńczy

Od stycznia 2022 roku można otrzymać świadczenie, które wprowadzono w ramach Polskiego Ładu. Wsparcie to kwota 12000 złotych, która jest wypłacana w ratach przez okres roku lub dwóch lat. Bardzo ważne jest to, że od tej kwoty nie jest pobierany podatek, a wniosek można złożyć w okresie między 9. a 13. miesiącem życia maluszka.

Program Dobry Start

Dofinansowanie do rodzin w kwocie 300 złotych może trafić w przypadku, gdy zaczyna się rok szkolny. To kwota wsparcia, którą można otrzymać aż do ukończenia 20. roku życia przez dziecko pod warunkiem, że będzie się ono uczyć w szkole średniej. Wniosek składa się jedynie w formie elektronicznej i należy przedłożyć oświadczenie, do której szkoły maluch uczęszcza.

Program 500 plus

Pewnie wszystkim jest też znany program 500 plus. To kwota, którą rodzice otrzymują miesięcznie na dziecko. Wsparcie otrzymują wszystkie rodziny bez względu na to, jaki dochód osiągają. Od 2022 roku wnioski rozpatruje ZUS, a pieniądze są wypłacane wyłącznie na konto bankowe.

Redakcja biesydwa.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym są mapy batymetryczne jezior
dofinansowanie do rodzin
głęboki sen

Jesteś zainteresowany reklamą?

głęboki sen