Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak nawadniać organizm? – praktyczne wskazówki

6 maja 2023 nawadnianie organizmu

Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne. Każdy organizm potrzebuje minimum 1,5 litra płynów, by móc funkcjonować prawidłowo. Dobrym sposobem na nawadnianie organizmu jest picie wody mineralnej lub źródlanej. Czasami można pozwolić sobie na soki owocowe i warzywne. Niezdrowe są natomiast słodkie i gazowane napoje, których należy unikać. Nawadnianie organizmu jest szczególnie ważną kwestią dla sportowców i osób, które są na diecie.

Jak nawadniać organizm? – kluczowa jest dieta zrównoważona

Nawadnianie organizmu jest kluczowym elementem zrównoważonej diety. Płyny przyjmowane w odpowiedniej ilości są gwarancją utrzymania równowagi wewnątrz organizmu. Komórki, które są dobrze nawodnione funkcjonują prawidłowo.
Niestety często zamiast nawadniać organizm wodą, Polacy sięgają po słodkie i gazowane napoje, które mimo nawadniania, dostarczają organizmowi niepotrzebnych kalorii. Jest to wręcz zabronione osobom, które są na diecie odchudzającej, gdyż słodkie napoje dosładzane są syropem glukozowo-fruktozowym mającym dużo kalorii. Osoby na diecie powinny pić wodę źródlaną i mineralną.

Jakie jest zapotrzebowanie na wodę?

Ludzki organizm wydala dużo wody wraz z moczem, kałem, potem oraz poprzez drogi oddechowe. Z uwagi na te straty w nawodnieniu należy uzupełniać braki. Dziennie powinno się wypijać o 1,5 litra do 2 litrów wody. Jest to oczywiście minimum. Ilość płynów, jakie powinny być dostarczane organizmowi, by mógł on prawidłowo funkcjonować uzależniona jest od wielu czynników, z których najważniejszymi są:
• wiek,
• płeć,
• poziom aktywności fizycznej,
• stan zdrowia,
• temperatura otoczenia,
• indywidualne potrzeby organizmu.

Woda najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu

Woda jest niezbędna do życia i funkcjonowania organizmu w sposób prawidłowy. Jest to także najlepszy napój o właściwościach nawadniających i nie dostarczający żadnych kalorii. Osoby dorosłe, które nie mają żadnych problemów zdrowotnych mogą na co dzień pić wodę źródlaną i mineralną.
Wybór między wodą gazowaną a niegazowaną to kwestia indywidualnych preferencji. Woda gazowana natomiast może u niektórych osób powodować problemy ze strony układu przewodu pokarmowego.
Woda pełni dużo, ważnych funkcji w organizmie człowieka. Bierze ona udział w reakcjach chemicznych i biologicznych oraz jest środkiem transportującym enzymy, tlen i hormony.

Nawadnianie organizmu jest niezwykle ważnym elementem zdrowej, zbilansowanej diety. Warto wybierać wodę, która dobrze nawadnia i nie posiada żadnych kalorii.

nawadnianie organizmu

Redakcja biesydwa.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nawadnianie organizmu
głęboki sen
profilaktyka zdrowotna

Jesteś zainteresowany reklamą?

profilaktyka zdrowotna