Strona główna
Rodzina
Tutaj jesteś

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci – propozycje na gimnastykę

30 kwietnia 2023 ćwiczenia gimnastyczne


Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci mogą być przeprowadzane także w zaciszu domowym. Jest to sposób na dodatkową porcję ruchu oraz świetną zabawę. Warto wiedzieć, iż ćwiczenia gimnastyczne rozruszają mięśnie dziecka oraz dodadzą mu energii i dobrego humoru na cały dzień.

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci sposobem na dobrą zabawę

Gimnastyka powinna być dobrana odpowiednio do wieku i możliwości maluszka. Dzięki temu ćwiczenia nie tylko dodadzą energii, ale także zadbają o prawidłowy rozwój ruchowy dziecka. Ćwiczenia gimnastyczne mogą stać się miłym sposobem na spędzenie czasu razem.
Zarówno u dorosłych, tak też u dzieci, aktywność fizyczna sprawia, iż organizm wytwarza hormony szczęścia. Ćwiczenia są więc sposobem na uśmiechnięte i zadowolone dziecko przez cały dzień. Warto wprowadzić ćwiczenia na stałe do grafiku codziennych czynności, gdyż będą one korzystnie wpływać na rozwój dziecka.

Jak można zachęcić dziecko do wykonywania aktywności fizycznych?

Niestety statystyki nie kłamią i co ósme dziecko w kraju cierpi na nadwagę. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, gdyż nadwaga prowadzi do problemów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą oraz zwyrodnieniami stawów. Dlatego też warto zachęcać dzieci do ćwiczeń od małego. Ćwiczenia fizyczne mogą by dla dziecka prawdziwą przyjemnością, jeśli tylko dorośli dadzą mu dobry przykład. Jeśli rodzice będą więcej uwagi przykładać do uprawiania sportów i ćwiczeń fizycznych, dziecko też nauczy się tego i będzie mniej narażone na nadwagę i otyłość. Dziecko musi mieć wybór. Warto pokazać mu różne aktywności fizyczne. Można rozpocząć od piłki nożnej, karate czy tańca. Dziecko wybierze taką aktywność, która najlepiej przypadnie mu do gustu. Warto traktować ćwiczenia gimnastyczne jako zabawę, będą one kojarzyły się dziecku z przyjemnością i mile spędzonym czasem, a nie przykrym obowiązkiem.

Ćwiczenia gimnastyczne – propozycje

Ćwiczenia gimnastyczne wykonywane z dzieckiem w domu to świetna zabawa. Taki krótki trening warto zacząć od małej rozgrzewki i rozciągania, które rozluźni mięśnie dziecka. Najlepszymi propozycjami na ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci są:
• wyścigi raków – świetna zabawa dla dzieci w wieku przedszkolnym,
• wyścigi wielbłądów – sprawdzi się u młodszych pociech, gdyż jest łatwiejszą formą wyścigu raków,
• koncert gimnastyczny – uderzanie częściami ciała o podłogę na hasło: bęben i pianino.

Ćwiczenia gimnastyczne wspomagają rozwój stawów i mięśni u dzieci. Zapewniają lepszą koordynację ruchową. Połączone z muzyką i tańcem mogą być aktywną formą zabawy.

Redakcja biesydwa.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dofinansowanie do rodzin
ćwiczenia gimnastyczne
obowiązki dziecka

Jesteś zainteresowany reklamą?

obowiązki dziecka