Strona główna
Rodzina
Tutaj jesteś

Obowiązki dziecka w domu – jak zachęcić dziecko do ich wykonywania?

17 lutego 2023 obowiązki dziecka


Obowiązki dzieci w domu są tematem wielu dyskusji. Jedni rodzice narzekają, że ich dzieci nie chcą wykonywać obowiązków domowych, inni próbują przekonywać dzieci różnymi sposobami do wypełniania tych obowiązków, jeszcze inni odpuszczają i robią wszystko samemu. Sztuka dogadania się z dzieckiem w sprawie domowych obowiązków jest trudna, ale możliwa do zrealizowania.

Liczenie obowiązków w minutach jako sposób na ich realizację

Metoda liczenia obowiązków domowych w minutach i uzależnienie ich od wieku dziecka jest w wielu przypadkach skuteczna. W praktyce wygląda to tak, iż pięcioletnie dziecko musi wykonywać dziennie obowiązki domowe przez 5 minut, natomiast siedmioletnie przez 7 minut. Obowiązki dziecka to zazwyczaj:
• wkładanie ubrań do szafy,
• pomoc w przygotowywaniu posiłku dla całej rodziny,
• sprzątanie po jedzeniu,
• wkładanie naczyń do zmywarki,
• opieka nad zwierzętami.
Dzieci, dzięki zaplanowaniu zajęć przez konkretną ilość czasu, na przykład 5 minut, robią to staranniej i chętniej, gdyż wiedzą, że niebawem czas na obowiązki domowe minie. Oczywiście dopasowanie ilości minut powinno być indywidualnie ustalane do potrzeb konkretnej rodziny. Jeśli ktoś uważa, iż proporcja 1:1 wieku i liczby minut jest za mała lub za duża, może przygotować swoją własną proporcję i według niej zachęcić dzieci do spełniania obowiązków domowych. Ważna w tej metodzie jest nie sama proporcja, ale to, że dzieci chętniej wypełniają obowiązki, jeśli mają z góry zaplanowany ich czas.

Obowiązki dzieci i dorosłych zapisane na tablicy z obowiązkami

Niestety dzieci, a głównie młodzież, mają tendencję do narzekania na zakresy obowiązków i czas ich trwania. Dlatego też warto w domu postawić tablicę z rozpisanymi obowiązkami dorosłych oraz dzieci. Taka tablica pozwoli dzieciom uświadomić, jak mało mają obowiązków w porównaniu z dorosłymi. Często dzieci mają mylne mniemanie o obowiązkach rodziców i myślą, że to ich obowiązki są najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne. Warto uświadomić dzieci, iż strasznie się mylą. Pomocnym narzędziem w tym celu będzie wspomniana tablica obowiązków.

Tablica z obowiązkami – każdy wybiera jedno zadanie

Dobrym rozwiązaniem, bardzo podobnym do tablicy obowiązków wspomnianej wcześniej, jest posiadanie tablicy z obowiązkami wyłącznie dla dzieci. Każdego dnia dziecko może samo wybrać, jaki obowiązek chce wypełnić tego dnia. Dziecko będzie zadowolone z możliwości wyboru, a przy okazji wypełni starannie wybraną przez siebie czynność.

Kluczowym aspektem, który prowadzi do sukcesu w sferze wypełniania obowiązków domowych przez dzieci jest rozmowa. Dzięki niej dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. Przytoczone metody zachęcania dzieci do wypełniania obowiązków mogą oczywiście pomóc, ale należy mieć na uwadze, że najważniejsze jest to, by dzieci widziały w rodzicach wsparcie.

Redakcja biesydwa.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dofinansowanie do rodzin
ćwiczenia gimnastyczne
obowiązki dziecka

Jesteś zainteresowany reklamą?

obowiązki dziecka