Strona główna
Rodzina
Tutaj jesteś

Sensoryka dla dzieci – jak przeprowadzać zajęcia sensoryczne?

17 lutego 2023 sensoryka dla dzieci


Sensoryka dla dzieci to połączenie nauki i rozrywki w tym samym czasie. Warto w taki sposób spędzać czas z dziećmi, gdyż zajęcia poprawiają koordynację, zdolności manualne i motoryczne. Ponadto zajęcia sensoryczne poprawiają umiejętność logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. Tak więc, dzięki świetnej zabawie dzieci mogą nauczyć się bardzo dużo.

Zajęcia sensoryczne – dlaczego warto?

Pomysłów na zajęcia sensoryczne jest bardzo wiele. Wszystkie one poprawiają zdolności i umiejętności dziecka. Dzieci mogą malować, budować, bawić się gliną lub ciastoliną. Zajęcia sensoryczne są dobrym pomysłem zarówno dla malutkich dzieci, jak i dla tych większych. Dzieci używają w sensoryce wszystkich swoich zmysłów, co pomaga w budowaniu wrażliwości sensorycznej.
Dziecko powinno móc dotykać różnych przedmiotów i poznawać kształty i tekstury. Śmiało warto pozwalać dziecku na dotykanie jedzenia przed jego zjedzeniem oraz malowanie palcami. Można kupić specjalne farby do malowania palcami, które łatwo zmyć nie tylko z rąk, ale także z innych przedmiotów. Dzięki temu, nie trzeba martwić się o zniszczoną bluzkę czy dywan.
Oprócz dotyku bardzo ważnym zmysłem jest smak. Warto zachęcać dziecko do próbowania nowych produktów oraz napojów. Z tych prostych czynności można zrobić fajną, sensoryczną zabawę. Wystarczy zawiązać dziecku oczy i podawać do smakowania różne produkty. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, jaki produkt właśnie spróbowało. Dzięki takim, niezwykle prostym ćwiczeniom, można spędzić fajnie czas z dzieckiem, a przy okazji rozwinąć jego zmysły smakowe i poczucie zewnętrznych bodźców.

Zajęcia sensoryczne pomysły – ćwiczenia z użyciem zmysły węchu i wzroku

Zmysł węchu jest bardzo ważnym, dlatego też w zabawie warto poćwiczyć jego sprawność. Można poprosić dziecko o powąchanie perfumu, przypraw lub kwiatów. Będzie to dla dziecka super zabawa, która pozwoli mu doskonalić zmysł węchu.
Spacer na łono natury będzie świetnym zajęciem sensorycznym, które pomoże dziecku doskonalić zmysł wzroku. Te piękne kolory wokoło pozwolą dziecku rozwinąć zmysły wzrokowe oraz poznać lepiej świat. Na spacerze łatwo także o przygotowanie zabaw związanych z ruchem. Można bowiem pobawić się w berka na świeżym powietrzu lub potańczyć. Energia dziecka ulegnie rozładowaniu, dzięki czemu będzie ono lepiej spać w nocy.

Sensoryka dla dzieci to świetne zajęcia, które doskonalą praktycznie wszystkie zmysły. Warto korzystać z przedstawionych pomysłów oraz szukać nowych, by poprzez zabawę rozwijać nie tylko zmysły dziecka, ale także jego zainteresowania.

Redakcja biesydwa.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dofinansowanie do rodzin
ćwiczenia gimnastyczne
obowiązki dziecka

Jesteś zainteresowany reklamą?

obowiązki dziecka